OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU – roboty budowlane
Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.
Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy, na zasoby innych podmiotów przedkłada następujące dokumenty dotyczące podmiotów, zasobami których będzie dysponował wykonawca:
Odp.na pytania CKZ z 26.08.13
1. W robotach uzupełniających przedmiaru robót poz.31 i 33 ? należy zamontować stare okno i drabiny wyłazowe na dach czy nowe ? Nie jest to jednoznacznie określone i nie jest przyjęte jako wymiana.
ODP. Pozycje i obmiary wskazują jednoznacznie, że chodzi o demontaż starych i montaż nowych.
2. W poz. 50 przedmiaru jest przyjęte ocieplenie stropodachu wełną mineralną grub. 18 cm, w opisie technicznym jest przyjęte docieplenie granulatem (wełnianym czy styropianowym?) metodą wdmuchiwania.
ODP. Należy przyjąć zakres robót jak w przedmiarze.
3. Żeby można było obliczyć poz.53 wymiana instalacji odgromowej ? demontaż i ponowny montaż w ilości kpl.1, prosimy o podanie ilości mb demontażu i ponownego montażu lub zamieszczenie rysunku rzutu i przekroju budynku, z którego to będzie wynikać.
Z przedstawionych rys. elewacji to nie wynika.
ODP. Uzupełnienie obmiaru:
– Zwody pionowe: 40 m
– Zwody poziome: 150 m
– Ilość złączy: 20 szt.
4. Brak w przedmiarach robót dot: kominów, w opisie technicznym przewiduje się częściowe przemurowanie istniejących kominów. Z rys. dostarczonych na stronie internetowej nie ma możliwości wyliczenia tych robót.
ODP. Opis dotyczy całości robót zaprojektowanych do wykonania w obiekcie, w tej części docieplanego obiektu brak kominów do przemurowania. Należy przyjąć wyłącznie tynkowanie kominów ? patrz poz.34.
Odpowiedzi na pytania
Pytanie 1:
Zgodnie z pkt 1.1 SIWZ Obowiązkiem Wykonawcy biorącego udział w postępowaniu jest przeprowadzenie przed złożeniem oferty wizji lokalnej obiektu, w celu zapoznania się ze stanem istniejącym i warunkami prac oraz zdobycia wszelkich informacji, które mogą być konieczne do prawidłowej wyceny wartości oferty.
Wnosimy o wykreślenie z SIWZ obowiązku przeprowadzenia wizji lokalnej.
Zacytowany zapis narusza zasadę równego traktowania wykonawców oraz zasadę uczciwej konkurencji. Wskazać należy w tym miejscu na linię orzeczniczą wypracowaną przez Krajową Izbę Odwoławczą. I tak, zgodnie z KIO z dnia 30 grudnia 2010 r. Sygn. akt KIO 2710/10 Izba stwierdza w ślad za dotychczasowym orzecznictwem w tym zakresie, iż nałożenie na wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia obowiązku dokonania wizji lokalnej narusza wynikającą z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców poprzez zaniechanie prawidłowego i pełnego opisu przedmiotu zamówienia. Zamawiający obciąża bowiem w ten sposób wykonawców wykonaniem swego ustawowego obowiązku wymagając, aby informacje niezbędne do przygotowania oferty
uzyskali w czasie wizji lokalnej. Tymczasem przepis artykułu 29 ust. 1 ustawy PZP zobowiązuje jednoznacznie Zamawiającego do dokonania przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie jednoznacznych i dokładnych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności, mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Informacje niezbędne do prawidłowego przygotowania oferty winny być zamieszczone przez zamawiającego w SIWZ i dostępne wszystkim wykonawcom na równych zasadach. Podobnie w wyroku KIO z dnia 28 marca 2012 r. Sygn akt KIO 526/12 Izba stwierdziła: (…) w tym zakresie racje ma odwołujący, który zwracał uwagę, że uczestnictwo w wizji lokalnej nie może konwalidować błędów zamawiającego, polegających na niepełnym, a tym samym niewystarczającym opisie przedmiotu zamówienia w przedmiotowym postępowaniu. Zamawiający winien dokonać wyczerpującego opisu przedmiotu zamówienia w postępowaniu niezależnie od uczestnictwa wykonawcy w wizji lokalnej. (Por. wyrok KIO z dnia 6 września 2010 r. Sygn akt 1804/10; wyrok KIO z dnia 27 grudnia 2011 r. Sygn. Akt 2649/11 i podobne). Podkreślić należy, że Wykonawca nie ma obowiązku przeprowadzenia wizji lokalnej, o której pisze Zamawiający, a oferta sporządzona powinna być na podstawie rzetelnie przygotowanej dokumentacji postępowania, zawierającej wszelkie informacje niezbędne do przygotowani oferty, zamieszczonej na stronie internetowej Zamawiającego.
Niezależnie od zawartych w przepisie art. 29 ust. 1, a także w przepisach art. 30 i 31 ustawy obowiązku zamawiającego przy określaniu przedmiotu zamówienia, PrZamPubl wprowadza zakaz określania przedmiotu zamówienia w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Konieczność przeprowadzenia wizji lokalnej faworyzuje wykonawców, którzy mają siedzibę blisko miejsca realizacji zamówienia, co narusza zasadę uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców. Zachowaniu uczciwej konkurencji służyć ma właśnie stosowanie obiektywnych cech technicznych i jakościowych. Należy zauważyć, że dla podważenia w drodze środków ochrony prawnej nieprawidłowego opisu przedmiotu zamówienia należy wskazać jedynie na możliwość utrudniania w ten sposób uczciwej konkurencji (por. J. Pieróg ? Prawo zamówień publicznych,. Komentarz 2012).
Odpowiedź 1:
Przedmiot zamówienia opisany jest w sposób jednoznaczny i wyczerpujący
w opisie robót przewidzianych do wykonania. Jednak prace prowadzone mają być w użytkowanym obiekcie.
Wizja lokalna ma na celu zapoznanie się Oferentów z obiektem, celem przewidzenia sposobu organizacji placu budowy i robót, zgodnie z zapisami SIWZ.
Oferent musi zorganizować wykonanie robót, m.in.:
– drogi transportowe, poziome i pionowe dla materiałów i sprzętu, zachowując
ciągłość pracy warsztatów, oraz zorganizować plac budowy, w zakresie opisanym w STWiORB, w tym:
– miejsca składowania materiałów,
– miejsca postoju sprzętu,
– tymczasowe urządzenia zabezpieczające (poręcze, ogrodzenia, oświetlenia, itd.),
– zaplecze sanitarne
a także:
– dokona zapoznania się z możliwością dojazdu do obiektu (układem dróg dojazdowych, istniejącymi ograniczeniami w transporcie w zakresie gabarytów i obciążeń).
Przeprowadzenie wizji wg pkt 11 część II SIWZ jest zaleceniem, mającym na celu dokonanie ww. ustaleń a nie jest warunkiem udziału w postępowaniu. Warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonania oceny spełnienia tych warunków zamieszczono w części VI SIWZ.
Wyczerpujący opis przedmiotu zamówienia jest określony poprzez:
– opis robót do wykonania,
– przedmiar robót (materiał pomocniczy),
– projekt budowlany branży konstrukcyjno-budowlanej,
– STWiORB ? branży konstrukcyjno-budowlanej.
Zamieszczony przedmiar robót zgodnie z zapisami SIWZ ma charakter pomocniczy. Oferent ma obowiązek na podstawie przedstawionej dokumentacji projektowej, STWiORB, opisu robót do wykonania oraz zapisów umowy, sporządzić samodzielnie wycenę robót budowlanych. Wynagrodzenie przedstawione w ofercie musi obejmować całość robót budowlanych i czynności opisanych ww. dokumentami i ma charakter ryczałtowy.
Pytanie 2:
W SIWZ XII pkt 2.7 i XIX pkt 1.7 zaleca się, aby Wykonawca zdobył wszelkie informacje, które mogą być konieczne do przygotowania oferty oraz podpisania umowy. Wykonawca musi przewidzieć wszystkie okoliczności, które mogą wpłynąć na cenę zamówienia.
Podkreślić należy, że wykonawca sporządza ofertę na podstawie dokumentacji i informacji przekazanych przez Zamawiajacego. Nie można zatem cedować na Wykonawcę odpowiedzialności za obowiązki za które odpowiada Zamawiajacy, bowiem to na nim leży obowiązek opisania przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty i na jej cenę. Powyższy zapis narusza zasadę uczciwej konkurencji dlatego też wnosimy o jego wykreślenie.
Odpowiedź 2:
W zakresie pkt 2.7 część XII SIWZ – odpowiedź jak na pytanie 1.
W zakresie pkt 1.7. (zdanie pierwsze tj. ?Wykonawca musi przewidzieć wszystkie okoliczności, które mogą wpłynąć na cenę zamówienia) część XIX SIWZ ? przyjmuje się, że jest wyjaśnienie zapisu w zdaniu drugim tego punktu tj. ?W razie wątpliwości przyjmuje się, iż Wykonawca podejmie się wszystkich czynności objętych przedmiotem niniejszego zamówienia określonych w SIWZ oraz w dokumentacji projektowej załączonej do SIWZ, która stanowi opis przedmiotu zamówienia
Pytanie 3:
W SIWZ XXVIII pkt 1 niezgodny z zapisem w umowie par.19 pkt1. Proszę o dostosowanie zapisu w umowie zgodnie z zapisem w SIWZ
Odpowiedź 3:
Zmiany w § 19 pkt. 1 Umowy
jest:
?1. Zgodnie z przepisem art. 147 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, Wykonawca zobowiązuje się do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania Umowy
w wysokości 10 % wartości wynagrodzenia brutto określonego w § 7, co stanowi kwotę: ???? zł, (słownie: ??????????????).
zmienia się na:
?1. Zgodnie z art. 147 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, Wykonawca zobowiązuje się do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania Umowy
w wysokości 5 % wartości wynagrodzenia brutto określonego w § 7, co stanowi kwotę: .???? zł, ( słownie: ??????????????????.).
Pytanie 4:
Proszę o wykreślenie par. 5 pkt 1 w umowie, wyjaśnienia j.w w pyt. 1
Odpowiedź 4:
Odpowiedź jak na pytanie 1.
Zapis § 5 pkt. 1 umowy pozostaje.
Pytanie 5:
.Par 9 pkt 3 ?Jeżeli Zamawiający zażąda badań dotyczących określenia jakości robót, które nie były przewidziane Umową – Wykonawca obowiązany jest je przeprowadzić?. Proszę o wykreślenie powyższego zapisu, wyjaśnienie w pyt. nr2.
Odpowiedź 5:
§ 9 pkt 4 umowy udziela wyjaśnienia odnośnie zapisu pkt 3 tego paragrafu.
Zapis § 9 pkt 3 umowy pozostaje.
Pytanie 6:
.Proszę o wyjaśnienie zapisów w umowie par 5 pkt 2/c,d i uzupełnienie przedmiaru.
Odpowiedź 6:
Zamawiający i Projektant nie przewiduje konieczności zajęcia pasa drogowego dla wykonania robót. W przypadku, gdy w projekcie organizacji robót, który opracuje Wykonawca wynikałaby taka konieczność to koszty ponosi Wykonawca.
Ewentualne zajęcie pasa ruchu drogowego ma charakter tymczasowy. Roboty te nie są przejmowane przez Zamawiającego. Prac związanych z ewentualnym zajęciem pasa ruchu drogowego nie umieszcza się w przedmiarze robót.
Pytanie 7:
Czy Zamawiający przewiduje roboty związane z pracami geodezyjnymi wg zapisów w umowie par.14.pkt.3. Proszę o uzupełnienie.
Odpowiedź 7:
Zamawiający nie przewiduje robót związanych z pracami geodezyjnymi.
Pytanie 8:
Czy Zamawiający przewiduje kołkowanie styropapy i montaż listwy startowej Proszę o podanie ilości.
Odpowiedź 8:
Zakres robót związanych z ułożeniem styropapy opisuje Specyfikacja ST 01.02.02.
Nie przewidujemy montażu listwy startowej.
Pytanie 9:
Poz. 8 przedmiaru- czy ?krotność =2? znaczy dwukrotne siatkowanie cokołu? Obmiar nie jest przemnożony przez 2. Następnie w poz. 13- czy to dopiero ta pozycja określa miejsca podwójnego siatkowania?
Odpowiedź 9:
Należy przyjąć w poz.8 obmiar mb = 82,0, krotność = 1.
Dodatkowo należy wprowadzić pozycję 8A ? KNR 033/0101-05 z obmiarem m2 = 95,8 siatkowanie ścian cokołu.
Poz. 13 dotyczy podwójnego siatkowania.
Pytanie 10:
Jakiej grubości styropian należy przyjąć do ocieplenia ościeży?
Odpowiedź 10:
Styropian gr. 3 cm
Pytanie 11:
W pkt.3.2. opisu technicznego z projektu budowlanego ? docieplenie wskazanych ścian zewnętrznych styropianem gr.10cm o lambda 0,032W/mK. Z przedmiaru nie wynika które to miejsca, proszę o ich wskazanie.
Odpowiedź 11:
Projekt opisuje remont całego obiektu, na tym etapie nie występują takie miejsca.
Pytanie 12:
W pkt.5.1. opisu technicznego z projektu budowlanego- ogniomurki należy ocieplić w tej samej technologii, co pozostałe ściany budynku-czyli od strony wewnętrznej także należy przykleić styropian 14cm? Czy jest to ujęte w przedmiarze (przyklejanie, kołkowanie, siatkowanie, wykończenie)? W przedmiarze nie widać takich szerokich obróbek blacharskich.
Odpowiedź 12:
Ogniomurki występujące na elewacji północno-wschodniej ocieplamy wyłącznie od strony elewacji ? ich powierzchnia ujęta w przedmiarze obróbki blacharskie również.
Pytanie 13:
Czy Zamawiający dobrze oszacował co znajduje się w przestrzeni stropodachu wentylowanego, wg poz. 45. Kosztorysu.
Odpowiedź 13:
Tak
Pytanie 14:
W p.5.1. opisu technicznego z projektu budowlanego ? przestrzeń stropodachu należy poddać dezynfekcji poprzez wykonanie na wszystkich płaszczyznach powłoki malarskiej z mleczka wapiennego. Przedmiar poz 46 ? malowane są ścianki i posadzka, a sufit nie?
Odpowiedź 14:
Tak
Pytanie 15:
Poz.17,24 przedmiaru- o jaki ruszt z jakiego materiału chodzi?
Odpowiedź 15:
Ruszt konstrukcji drewnianej do zamocowania późniejszego obróbki blacharskiej pomiędzy rusztem docieplenie.
Pytanie 16:
W przedmiarze nie ujęto rusztowań i czasu pracy.
Odpowiedź 16:
Przedmiar nie musi zawierać tych pozycji ? Oferent powinien uwzględnić w swojej ofercie koszt rusztowań.
Pytanie 17:
Proszę o wykaz stolarki do wymiany i więcej szczegółów .
Odpowiedź 17:
Okno dwudzielne dwurzędowe o wym. okna: wys. ? 2,0, szer. ? 2,8 m.
Wszystkie skrzydła uchylno rozwieralne.
Pytanie 18
Nie uwzględniono w przedmiarze podmurowywania ogniomurów- 30cm ponad docieplenie stropodachu- wg p.5.1 opisu technicznego.
Odpowiedź 18:
Projekt opisuje remont całego obiektu, na tym etapie nie występują takie roboty.
Świdnica,dnia 1.09.2013r.
CKZ-DS-2070-3/2013
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W ŚWIDNICY
ul. Sikorskiego 41 , 58-100 Świdnica
REGON: 891546849 NIP: 884-25-22-418
telefon: 74 852 40 76 faks: 74 852 40 76
e-mail: ckz@ckz.swidnica.pl
informuje, że w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na:
?Przebudowa i termomodernizacja hali głównej w ramach zadania ?Baza lokalowa, wyposażenie techniczne i dydaktyczne CKZ w Świdnicy ? kontynuacja modernizacji hali głównej w zakresie przebudowy i termomodernizacji? – w zakresie wykonania elewacji budynków oraz docieplenia dachów?.
przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego
Liczba otrzymanych ofert: 2
Liczba firm wykluczonych : 1
Liczba ofert odrzuconych : 1
Wybrano następującą ofertę:
Numer oferty 1
Firma (nazwa) : PPHiU Mik-Transbet Janusz Mikuła
(adres) : ul. Zielona 12, 58-200 Dzierżoniów
Cena oferty: 161 482,03 zł brutto (słownie: sto sześćdziesiąt jeden tysięcy czterysta osiemdziesiąt dwa złote 03/100 )
Uzasadnienie wyboru: Oferta spełnia warunki postępowania. Cena oferty jest korzystna, nie przekracza kwoty, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
Zbiorcze zestawienie i porównanie ofert
Numer oferty |
Firma (nazwa) lub nazwisko oraz adres wykonawcy | Cena brutto w zł | Liczba pkt w kryterium cena-100% |
1. | PPHiU Mik-Transbet Janusz Mikułaul. Zielona 12, 58-200 Dzierżoniów |
161 482,03 |
10 |
2. | PIROBUD Sp. z o.o. ul. Moniuszki 45, 58-300 Wałbrzych |
197 922,81 |
oferta odrzucona |
Informacje o wykonawcach wykluczonych
1. Firma: PIROBUD Sp. z o.o. , ul. Moniuszki 45, 58-300 Wałbrzych
1) Podstawa prawna: art. 24 ust. 2 pkt 4 Ustawy PZP, tj. nie wykazali spełnienia warunków
udziału w postępowaniu.
2) Uzasadnienie faktyczne: Oświadczenia i dokumenty złożone przez Wykonawcę na wystąpienie
Zamawiającego wystosowane w trybie art. 26 ust. 3 Ustawy PZP nie potwierdzają spełnienia
warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania wiedzy i doświadczenia niezbędnej
w przedmiotowym postępowaniu. Wykonawca nie wykazał 2 robót budowlanych, w tym
przynajmniej 1 roboty budowlanej wykonanej na obiekcie użytkowanym, polegających na
wykonaniu termomodernizacji budynku użyteczności publicznej, gdzie zostało wykonane
ocieplenie przegród zewnętrznych (dach ściany), wymiana stolarki okiennej, wymiana
pokrycia dachowego (papa) o wartości nie mniejszej niż 300 000,00 PLN każda, stosownie do
wymagań wymienionych w SIWZ.
Informacje o ofertach odrzuconych
1. Firma: PIROBUD Sp. z o.o. , ul. Moniuszki 45, 58-300 Wałbrzych
1) Podstawa prawna: art. 24 ust. 4 Ustawy PZP.
2) Uzasadnienie faktyczne: ofertę wykonawcy wykluczonego uznaje się za odrzuconą.
Informacja o możliwości zawarcia umowy
Umowa w sprawie zamówienia publicznego może zostać zawarta po 15 września 2013 r., zgodnie z art.94 ust.1, pkt.2 Ustawy PZP.
Podpisał:
Jacek Durlik ? Dyrektor CKZ
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W ŚWIDNICY
ul. Gen. Wł. Sikorskiego 41
58-105 Świdnica
Lokalizacja GPS:
N50°51’7.584” E16°28’9.153”
tel. / fax. (74) 852 40 76
e-mail: ckz@ckz.swidnica.pl
EPUAP: /CKZSwidnica/SkrytkaESP